AMIRA PERTEŚI

Naslov je inspirisan poznatom izrekom genijalnog Yves Saint Laurent-a: „Moda je prolazna, stil je vječan“. Da li postoji još nešto što je vječno, a bitno?

BONTON u prevodu znači dobar ton ili dobar način. Kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik civilizovanog društva. Poznato nam je da kodeks ponašanja nije isti u svim kulturama i religijama – nešto što je prihvatljivo u Aziji ili Africi, često u Evropi nije ili obratno. Nekada i male zajednice jedne regije u istoj zemlji imaju svoj kodeks ponašanja, oblačenja ili običaje koji su potpuno drugačiji. To se treba poštovati i u tom šarenilu različitosti uvijek vidim nešto lijepo i interesantno.

Ne želim govoriti o bontonu uopšteno, ovaj put bih govorila o bontonu u modi. Često sam spominjala kako imam otpor prema svim nametnutim pravilima i autoritetima. Ne volim linije po kojima me tjeraju da hodam sa ostatkom svijeta jer baš tada osjetim snažnu potrebu da tu liniju zaobiđem ili da napravim svoju. Ipak, postoje pravila u modi koja su dio lijepog vaspitanja ili reda i poštovanja situacija i ljudi oko sebe. To nisu trendovske linije ili manipulativna pravila, već sastavni dio emancipovanog ponašanja. Po toj liniji pravila bi ipak trebali hodati svi!

Imam dobru i lošu vijest povodom toga. Prva loša je da nam u društvima fali takvog ponašanja, a druga dobra je da se to ponašanje može naučiti.

Posao kojim se bavite vas često prati i kada izađete iz njegovog okruženja. Pojave koje primjećujete oko sebe ne moraju uvijek biti „profesionalna deformacija“, ali istina je da nerijetko gledamo očima svog zanimanja. Između ostalog, moja primjećivanja su vezana i za neadekvatan izbor garderobe na određenim mjestima i u određenim situacijama. Rad u kancelariji ne mora nužno zahtijevati dresscode i izgled jedne stjuardese, ali prenaglašeni dekoltei, prekratka, preuska i providna garderoba nisu dobar izbor za takvo radno mjesto. Vrlo često takav outfit prati i prešminkanost, a i prenaparfemisanost.

Šminka bi trebala biti diskretna kao i parfemi koje nanosite. Ukoliko konzumirate cigarete, ni miris nikotina ne mora biti prvi miris koji se osjeti dok vam se prilazi. To važi za ordinacije, bolnice, državne institucije i sve ustanove u kojima radite u dnevnom periodu, formalnim prilikama i sa klijentima svih starosnih doba.

Red Carpet eventi zahtijevaju veći trud i tu bi trebao biti naveden dresscode. On je često određen i temom događaja. Ukoliko je naveden, vaša dužnost je ispoštovati ga jer na taj način poštujete i događaj, ali i domaćine koji ga organizuju. Ukoliko nije naveden, izgled na red carpetu bi trebao biti svečan i otmen.

Ovakve vrste manifestacija su sinonim otmenosti, elegancije i outfit u jeans-u i patikama nije i ne može biti prikladan. Razumijem da je to dio vaše ličnosti ili vašeg stila, ali trenutak na red carpetu treba prilagoditi prirodi te manifestacije. Podijelila bih i nekoliko savjeta za muški dio čitatelja:

  • Vrh kravate treba biti malo duži od struka, nikako iznad struka
  • Čarape koje nosite trebaju biti dovoljno dugačke da se ne vidi koža noge kada sjedite
  • Ukoliko uvlačite košulju u pantalone, nosite kaiš
  • Cipele i kaiš kod muškaraca bi trebali biti iste boje
  • Kravata ili leptir mašna se nose uz sako – ukoliko ne nosite sako, kravata i mašna su višak

Spremanje kod žena izgleda malo drugačije, zahtjevnije i upravo je to nekada razlog zašto se češće pretjera. Biram riječ pretjerivanje jer smatram da odgovara suštini teme o kojoj pričamo. Imamo dvije vrste pretjerivanja – jedna u kojoj je previše detalja, previše otkrivene kože ili previše neusklađenosti, a s druge strane imamo i pretjerivanje u vidu (pre)velike nezainteresiranosti kako izgledate i da li ste adekvatno odgovorili pozivu, temi i događaju na koji idete.

Prvo pretjerivanje vežem uz neznanje jer ipak postoje trud i pokušaj, a vrlo lako uz edukaciju ili pomoć stiliste mozemo doći do lijepog izgleda. Drugo pretjerivanje je dijelom arogancija i nekultura. Na nezainteresiranost da se na takve događaje pojavite s poštovanjem treba odgovoriti ljubaznom zabranom ulaska.

Ukoliko su u pitanju dodjele nagrada ili festivalske manifestacije (bez naglašenog dresscode-a), ja bih radije birala dugu haljinu ili kraću haljinu sa detaljima koji su do poda – šlep ili šal.

Mini ili midi dužina haljine su prikladnije za red carpet gdje su promocije ili proslave godišnjica. Za mene veoma važno da naglasim je i to da ukoliko nosite haljinu sa izraženijim dekolteom (max. 13 cm od ključne kosti), donji dio haljine bude što duži ili ukoliko je haljina kratka, tada izbjegavate dekolte u potpunosti! Kratke haljine sa dekolteima ili prozirnu garderobu možemo nositi u ljetnim danima na plaži ili večernjim ljetnim izlascima u sličnom okruženju, ali nikako na oficijalnim javnim svečanostima.

Živimo u vremenu ekstenzija, permanentne šminke, umjetnih trepavica i umjetnih noktiju. Ja se nažalost još uvijek ne mogu pomiriti s tim i ne uspijevam u tome vidjeti eleganciju. Takav izgled me podsjeća na scenski nastup koji zahtijeva show efekte i ne shvatam potrebu da u bilo kojoj prilici, osim ako niste na stage-u, izgledate kao show.

Ne isključujem nošenje svega toga samo u slučaju da je neprimjetno i ukoliko izgleda potpuno prirodno!

Urednost i higijena su dio koji se u današnjem vremenu trebaju podrazumijevati. Smatram da je suvišno govoriti o tome u eri dostupnosti svih preparata koji nam omogućavaju svijež i uredan izgled, te bih rekla da baza sa koje krećemo u spremanje mora uvijek početi na njezi i higijeni našeg tijela, kose i kože.

AMIRA PERTEŚI