Instagram je danas najveći globalni bazar sa ponuđenim ulogama. Svako izabere svoju i predstavlja se onako kako on želi. Sjajna platforma koja zaista nudi mnoge mogućnosti prezentacije ličnog rada, kreativnosti i znanja. Mi biramo ponuđeno-jednim klikom zapratiš, jednim otpratiš ono što želiš ili ne želiš svrstati u sliku i sadržaj svog dnevnog unosa informacija. Smatram da je pored unosa zdrave hrane i zdravih navika, bitan i unos zdravih informacija u organizam. Prednost te platforme je što uvijek možeš napraviti selekciju i svoj um hraniti estetikom i sadržajem koji odgovara tvom ukusu i tvom senzibilitetu, ali da li je ta platforma zaista mjesto gdje možemo naučiti sve o dobrom stilu?
Ipak, Instagram nije uvijek realna slika sa realnim tonom života. Ovdje ne govorim o retuširanim fotografijama, filterima i pomagalima za uljepšavanje, već o retuširanim karakterima i ličnostima. Moram reći da je i retuširanje stvar izbora. Šta će neko retuširati bira samo on, ali kada govorimo o stilu, ja lično volim vidjeti širu sliku od instagramske. Stil se gradi kroz nekoliko dimenzija – estetsku, intelektualnu, kognitivnu i emocionalnu.
Ne možemo odvojiti jednu od druge jer samo u cjelini možemo govoriti o dobrom stilu.
Dobar stil, pored usklađenih modnih detalja koje nosite, vidim i u načinu razmišljanja, dostojanstvu, poštenju, dobrim i iskrenim namjerama, lijepim manirima, ljubaznosti, vrijednostima koje zaista živite i njegujete van instagramskog i javnog okvira, odnosu prema ljudima i okolini, tragu koji svojim djelovanjem ostavljate iza sebe. Presiromašno je na dobar stil „zakačiti“ skupu haljinu, skupu cipelu, status i fotogeničnu sliku, on se pored modnog izražaja obogaćuje i suštinskim vrijednostima koje se zbog navalentne površnosti prečesto zapostavljaju.
Kada govorimo o estetskom izražaju formiranja stila podijelila bih nekoliko savjeta:
Savjet broj jedan i možda najvažniji dio u pronalaženju ličnog izražaja je dobro poznavanje i prihvatanje građe svog tijela. Vrlo često padamo u zamku trenda koji nam nudi određeni komad odjeće, a koji ne odgovara našoj konstrukciji. Zato izbjegavajte slijepo praćenje trenda, jer ta vrsta praćenja mode nas pored uniformisanja dovede i u situaciju da nosimo nešto što na nama može izgledati kao modna greška. Ne smatram da samo visoke i vitke žene mogu izgledati lijepo, već smatram da uz odgovarajuću odjeću svaka žena može izgledati privlačno i lijepo.
Još jedna važna stvar u izgradnji ličnog stila su komfor i samopouzdanje. Pored poznavanja svoga tijela bitno je ne kopirati nikoga. Budite iskreni prema sebi i odredite vi lično šta vas najviše privlači i u čemu se vi najbolje osjećate. Vaša priroda igra veliku ulogu u određivanju pravca u kojem se vaš stil kreće i samo na taj način dajete samopouzdanje svojoj autentičnosti koja je na kraju uvijek najprivlačnija.
Da li će stil biti klasičan, razigran, elegantan, senzualan, alternativan ili sportski, određujete vi i na osnovu toga prilagođavate ostale stvari.
Koji god pravac da vas privlači, ne znači da morate imati mnogo novca kako biste izgledali dobro. Novac olakšava mnogo, slažem se, ali pokušajte investirati u nekoliko kvalitetnih klasičnih komada koje najčešće nosite i koristite, a ostalo kombinujte uz njih. Dobro iskombinovan outfit može izgledati mnogo bolje i profinjenije od skupog, a loše iskombinovanog outfita!
Kao što sam navela u prvom dijelu članka, pored izgrađenog modnog stila, rafiniranost koju ja volim vidjeti na ljudima, pokazujemo tek kroz naše ponašanje i naš mentalni sklop. Primjećujem da se danas mnoge društvene pojave miješaju i pogrešno tumače. Moralna načela ne moraju biti usko povezana sa konzervativnim načinom života.
Da, možemo biti moralni, a da smo potpuno otvoreni i nimalo konzervativni.
Moral je svijest o djelovanju po principu etike i privrženosti određenim vrijednostima i ponašanju, kao i samopoštovanju, nikako svijest o staromodnoj, religioznoj ili povučenoj filozofiji života. Tu ću dodati i autentičnost koja se često koristi kao štit za razne razvrate. Biti autentičan jeste biti izvorno svoj, ali ne izvorno besraman ili zastranjen. Devijantnost ne smije dobiti status autentičnosti, već se treba jasno razlikovati od nje.
Kada govorim o dobrom stilu, neizbježno je da spomenem i važnost opšte informisanosti i opšteg znanja, kao i kreiranje i konzumiranje kulture i umjetnosti, posjedovanje širine i otvorenosti ka različitim kulturama, religijama i običajima, razvijanje emocionalne inteligencije kao sposobnosti razvijanja empatije, razumijevanja osjećanja i samokontrole.
Foto izvor: Instagram – Nur Bilen Yavuzer
Da li sve ovo zaista ima veze sa stilom? Ako govorimo o DOBROM stilu – IMA!
Autor: Amira Pertesi