AMIRA PERTEŚI

Govoriti o samopouzdanju je hrabro. Dugo skupljam hrabrost da pričam o ovome jer ono nije uvijek povezano sa našom voljom i odlukom. Nedostatak samopouzdanja je vrlo često povezan i sa mentalnim stanjem, gdje je kao popratni simptom nekog primarnog problema duha. Upravo zbog toga ne bih kao neko ko nije psiholog, laički govorila o samopouzdanju kao o samovolji i dugmetu koje palite i gasite kada i kako vi želite. Nekada je ipak potrebna stručna pomoć da se izgradi i u korijenu oživi.

Govoriću o tome šta samopouzdanje jeste, a šta nije, i kako kroz psihologiju mode i estetike možemo stvoriti alat za bolje raspoloženje!

Prvo bih napomenula da prepotentnost nije manifestacija samopouzdanja, niti su bilo šta u rodu! Prepotentnost je u rodu sa arogancijom iza kojih se familijarno često sakriju kompleksi, narcizam, odbrambeni zidovi, ranjivosti ili osjećaji niže vrijednosti.

Zdravo samopouzdanje je emitovanje energije koja je u obliku ljubavi prema svemu što jeste ili niste, sa svjesnim prihvatanjem sebe u potpunosti, bez ambicija nametljivog, teatralnog i dramskog ponašanja. Bez ambicija da nekome pokažete da imate samopouzdanje jer to pokazivanje je refleks da ga nemate ili da je krhko! Takođe, bez ambicija da nekoga ponizite, potcijenite i smanjite kako biste vi narasli za nekoliko centimetara. Zdravo samopouzdanje se ne trudi da ga primijetite, ono samo BUDE i postoji kroz jednu od najprivlačnijih energija ljudskog bića i po mom mišljenju zaslužuje status nakita vizualnog identiteta. Ne samo vizualnog, rekla bih i kompletnog personalitija.

Već u ranom djetinjstvu mnoga djeca osjećaju unutarnji poriv za pripadanjem -grupi, društvu ili trendu! Kada je riječ o modi, to znači poznavati trenutne trendove među svojim vršnjacima, pripadati određenoj skupini i vizualnim identitetom komunicirati sa okolinom. Ako djeca imaju priliku koristiti svoj smisao za modu kao oblik izražavanja, možda će bolje moći shvatiti ko žele biti. Pronalaženje vlastitog stila i hrabrosti da se izdvojite od drugih jačaju vaše vlastito samopoštovanje veču fazi vašeg sazrijevanja.

Moda je izvrstan alat za istraživanje identiteta i uspostavljanje neverbalne komunikacije. Psihologija mode nas uči i da je ono kako i šta nosimo ogledalo našeg unutarnjeg svijeta. Moda je moćnija nego što mislimo jer može oblikovati i odrediti mišljenje kako se vidimo lično. Način na koji se odijevamo može utjecati na naše ponašanje u određenim situacijama. Ukoliko ste pozvani na poslovni sastanak i obučeni ste u garderobu koja odgovara prilici, a vaši su omiljeni komadi koji vam stoje dobro i u kojima se osjećate dobro, sam razgovor teče drugačije i pozitivnije jer svjesnost da izgledate dobro izaziva i takve osjećaje! Računajući s tim da ste se za sastanak pripremili i u profesionalnom smislu.

Koncept “Enclothed cognition”

U ovom konceptu je objašnjeno kakav uticaj odjeća ima na osobu koja je nosi i koliko nošenje određene odjeće može utjecati na naše misli, a tako i na osjećanja. Svjesno biranje odjeće za konkretne prilike pomaže u boljoj mentalnoj pripremi, u energičnosti i spremnosti. Nošenje poslovnih odijela može potaknuti osjećaj profesionalizma, autoriteta i kompetentnosti, a svečanih haljina na gala prijemima osjećaj elegancije, otmjenosti i važnosti. Teorija tvrdi da samopouzdanje proizilazi iz međuigre između mozga, tijela i osjećaja. Kada saznate šta vaša odjeća govori o vama i ideje kako svojoj odjeći dodati lični pečat, shvatićemo koliko je ona sposobna utjecati i na naše mentalne procese.

Prvo pitanje koje bismo postavili je kako onda odabrati odjeću koja nam podiže samopouzdanje?

Vrlo je bitno, a o tome smo već govorili često, nositi odjeću u kojoj se osjećate udobno i autentično jer nam odjeća pomaže uravnotežiti unutarnje ja s vanjskim izgledom. Odabir dobro pristajajuće odjeće čini da se osjećate dobro, potiče pozitivnu sliku o sebi i katalizator je za vaše samoodređenje.

Zdravo tjelesno samopouzdanje i pozitivno samoprihvaćanje ključni su za osjećaj udobnosti jer ističu vaše individualne adute, tako da odjećom ističemo što najviše volimo na sebi, a i kaširamo što smatramo da ne treba biti istaknuto.

Odgovarajući izbor odjeće takođe nam može pomoći da se osjećamo sigurnije u određenim situacijama. Kada se odijevamo u skladu sa dresscodom i karakterom događaja, bilo za profesionalne prilike ili posebne događaje, možemo se osjećati prihvaćenije i poštovanije. Uvijek treba uzeti u obzir formalnu prirodu događaja koju „kombinujemo“ sa ličnim stilom, što dodatno pomaže da se predstavimo samouvjereno i uspješno.

Ono što nosimo takođe može utjecati na način na koji nas drugi doživljavaju i komuniciraju sa nama. Uredna i dobro složena odjeća može ostaviti pozitivan prvi dojam i povećati povjerenje drugih u nas. Može nam pomoći da budemo percipirani kao profesionalni i kompetentni te može poboljšati našu komunikaciju i interakcije.

Važan aspekt modne psihologije je i psihologija boja i veza između njih i stilskih preferencija.

Boja odjeće može izazvati jak emocionalni odgovor i utjecati na naše raspoloženje i percepciju drugih. Postoje i psihološka značenja boja u modi koja ne moraju uvijek biti tačna, ali nauka je odredila neku povezanost boja sa našim osjećanjima. Svijetle boje poput žute i narandžaste mogu potaknuti sreću, kreativnost, optimizam i energiju. Tamne boje poput crne ili sive mogu zračiti ozbiljnošću, smirenošću, ali i melanholijom. Plava ima umirujući učinak, dok crvena simbolizira energičnost i strast.

Ove boje možemo birati svjesno kako bismo prenijeli određenu poruku ili kako bismo utjecali na vlastito raspoloženje.

Nošenje prave odjeće ne jamči sreću zagarantovano, ali je sigurno da može razviti veće samopouzdanje.

AMIRA PERTEŚI